Sportas ir Sveikata

liepos 14, 2010

Užkirsk kelią insultui II

Ką dar rašė »
Parašė: Samanas
Užkirsk kelią insultui

Kaip ir žadėjau, tesiu pasakojimą apie insultą ir šioje dalyje pateiksiu keletą patarimų, kaip užkirsti kelią šiai bjauriai ir netikėtai puolančiai ligai. Susipažinti su pirma straipsnio dalimi galite paspaudę nuorodą: „Užkirsk kelią insultui I„. Taigi, kaip užkirsti kelią insultui?

Numesk svorio

Svorio metimas nebūtinai reiškia, kad Tu turi marinti save badu. Tu gali numesti tuos nereikalingus kilogramus tiesiog reguliariais sportuodamas ir valgydamas sveikai. Paprastas vyras turėtų sportuoti bent tris kartus į savaitę ne mažiau kaip po 30-40 min. Tai ypač svarbu vyrams, kuriems yra daugiau nei 30 metų, kadangi jų metabolizmas lėtėja, ko pasekoje tampa sunkiau atsikratyti kilogramų.

Dar vienas geras būdas svoriui mesti – valgyti mažesnes porcijas; vengti pakartojimo (kad ir kaip skanu būtų); valgyti maistą, kuriame yra mažiau riebalų (keptas maistas). Prieš kepdamas, pvz. mėsą, nupjauk visus nereikalingus riebalus.; venk „sunkių“ desertų bei šokolado; valgyk daugiau vaisių bei daržovių bei vartok mažiau kalorijų turintį maistą, pvz. daržovių salotas su kokiu nors neriebiu padažu.

Skaityk, kas parašyta ant etiketės (prekių sudėtį)

Tu gali prailginti savo gyvenimą keleriais metais vien teisingai parinkdamas maistą ir skaitydamas, kas būna parašyta ant etikečių. Prieš pirkdamas bet kokį produktą, perskaityk informaciją, nurodytą ant etiketės. Dairykis produktų, kuriuose yra mažesnis kiekis riebalų bei konservantų bei į kurių sudėtį įeina skaidulos. Mūsų ministerijos rūpinasi tuo, kad etiketėje būtų tikslai i nurodoma sudėtis, tad kai kurie žodžiai viską pasako apie norimos įsigyti prekės savybes ir poveikį žmogaus organizmui. Gamintojai negali tiesiog parašyti „mažai riebalų“. Produkte tokiu atveju turi išties būti mažai riebalų, kitaip kokybės inspekcijos neleis tokiam produktui atsidurti prekybos centrų lentynose.

Visada žiūrėk į etiketėje nurodytą produkto sudėtį. Tu rasi daug vertingos informacijos apie tai, ką tu kasdien valgai. Ir nėra nieko baisaus, jeigu sudėčiai perskaityti tu naudosi padidinimo stiklą (nes gamintojai rašo sudėtį beveik neįskaitomo dydžio šriftu). Paros kalorijų normoj turi būti ne daugiau, kaip 5% riebalų, sočiųjų riebalų, cholesterolio bei druskos. Tai gali padėti Jums išvengti širdies ligų.

Puikus pavyzdys, kuomet žmonės kenčia nuo infarktų ir insultų dėl blogos mitybos ir sporto stokos – JAV. JAV gyventojų mirtingumo priežastis Nr. 1 – širdies ligos. Liūdniausia tai, kad žmonės gali išvengti problemų paprasčiausiai kontroliuodami savo mitybą ir, prireikus, besilaikydami dietos, tačiau įpročiai turi milžinišką jėgą. Jeigu kenti nuo viršsvorio ir laiku nepasakysi „NE“ persirijimui, bulvytės fri ir mėsainiai vieną gražią dieną sukels tau sveikatos problemų.

Valgyk sveikai

Visada galima sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų atsiradimo galimybę teisingai išsirenkant maistą. Tam, kad Tavo širdis ir kaujagyslės būtų sveikos, tau reikėtų:

Vartoti mažiau druskos: mažas kiekis druskos būtinas organizmo procesams vykti, tačiau didžioji dauguma vartoja per daug šios „baltosios mirties“. Vartodamas mažiau druskos tu padėsi savo organizmui sumažinti kraujospūdį, ko pasekoje sumažės rizika susirgti širdies ligomis. Taigi, venk nereikalingo sūdymo ir pasakyk labai tvirtą ir užtikrintą „NE“ visiems užkandžiams bei valgiams pakeliuose (kad ir traškučiams/čipsams), kadangi juose yra ne tik druskos, kuri savaime skatina seilių bei skrandžio sulčių išsiskyrimą, kas sukelia alkio jausmą,  bet ir (kai kuriuose) stebuklingo E621 – natrio glutamato, su kurio pagalba žmogui net popieriaus lapas taptų delikatesu.

Vartoti daugiau skaidulų: tu gali sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką vartodamas daugiau skaidulų, kurių yra grūduose, vaisiuose bei daržovėse.

Mažinti kalorijų skaičių: kai mes gauname daugiau kalorijų, negu mūsų organizmas sugeba sudoroti, atsiranda viršsvoris, net jei maistas būna neriebus. Viršsvoris – širdies ligų sukelėjas, tad stenkis palaikyti gerą KMI.

Vartoti mažiau riebalų: kai kurie riebalai turi blogesnį poveikį organizmui nei kiti. Venk riebalų, kurių yra mėsoje, piene, svieste bei maisto produktuose, kurių sudėtyje yra palmių, kokosų aliejų. Vietoj jų galima vartoti omega3 riebalų rūgščių turinčius produktus: riešutus, avokadus, alyvuogių aliejų, lašišą (ir nesakyk, kad neskanu, nes tai ir skaniau ir sveikiau nei mėsainis!)

Keli patarimai širdies sveikatai palaikyti

Pagrindinis patarimas, kurio tau vertėtų laikytis – vartok maistą, kuriame yra mažai sočiųjų „blogųjų“ riebalų ir druskos. Stenkis valgyti daugiau vaisių, daržovių, kruopų, liesos vištienos (virta krūtinėlė) bei širdžiai naudingų riešutų, žuvies bei alyvuogių aliejaus. Aš, pvz. saulėgražų aliejų jau seniausiai pakeičiau į alyvuogių, vynuogių, sezamų ir kitus aliejus ir visiškai nesigailiu, nes salotom alyvuogių aliejus suteikia sodresnį skonį nei saulėgrąžų aliejus. Pasirinkimas tikrai yra!

Tokia mityba nereikalauja ypatingo maisto ruošos proceso arba daug laiko. Tau taip pat nereikia leisti daugiau pinigų. Viskas, ko reikia, tai pakeisti savo apsipirkimo įpročius ir rinktis sveikesnius produktus. Štai keli trumpi patarimai šia tema:

  • Vietoj riebių išpjovų, valgyk liesą mėsa arba bent jau nupjauk nereikalingus riebalus prieš kepimą/virimą.
  • Vietoj rūkytų, vytintų, sūdytų ir konservuotų mėsos  bei žuvies gaminių pabandyk valgyti nesūdytą šviežią(šaldytą) mėsą, paukštieną, žuvį (savaime suprantama ne žalią, o tinkamai paruoštą)
  • Vietoj keptų produktų naudok garintus, virtus, (blogiausiu atveju) keptus orkaitėj produktus.
  • Kepimui vietoj taukų, sviesto, palmių bei kokosų aliejaus naudok alyvuogių aliejų.
  • Kai kuriems patiekalams pagaminti (ne visiems) vietoj vieno kiaušinio su tryniu, galima naudoti dviejų kiaušinių baltymus.
  • Vietoj įprasto pieno ir grietinėlės paragauk 1% arba lieso pieno.
  • Vietoj sūdytų bulvių traškučių ir kitų riebių produktų rinkis mažai riebalų turinčiu užkandžius, pvz. nesūdytus kukurūzų traškučius arba riestainius arba (labai nerekomenduoju, bet retkarčiais galima) mažai riebalų turinčius kukurūzų spragėsius.
  • Vietoj sūdytų sausainiukų valgyk nesūdytus arba mažai druskos turinčius kruopų duoniukus.
  • Vietoj įvairių padažų, sviesto ir druskos daržovių salotoms gardinti naudok žoleles bei prieskonius.
  • Vietoj baltos duonos (batono), baltų ryžių ir dribsnių, pagamintų iš miltų, paragauk kruopų duonos, pilno grūdo dribsnių bei ilgagrūdžių ryžių.

Taigi, dabar tu žinai, kaip galima sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų atsiradimo tikimybę bei užkirsti kelią insultui! Rinktis tau. Tačiau aš nuoširdžiai siūlau tau kitą kartą einant pirkti produktų bent perskaityti jų sudėtį ir atėjus namo pasidomėti, ką tavo organizmui daro visos E raidės ir kitos, įmantriai pavadintos prekės.

Beje, keli žodžiai apie visus stipriklius, minkštiklius, tirštiklius ir kitas panašias medžiagas, kurių pilna padažuose, gėrimuose ir faktiškai visur: kai kitą kartą matysi minėtus žodžius, pridėk prieš juos žodį „smegenų/kepenų“ ir gausi labai aiškią „diagnozę“: smegenų tirštiklis, kepenų minkštiklis ir t.t. Taip, yra nustatytos visos leidžiamos visų ‘…iklių“ normos, tačiau bet koks imunologas tau pasakys, kad net ir maži šių medžiagų kiekiai pakeičia tavo organizmo procesus, neženkliai, tačiau to gali pakakti ligoms atsirasti. Juk pats žinai, kad lašas po lašo, vanduo ir akmenį pratašo. Tas pats vyksta ir su organizmu, tačiau mes „lašų“ vartojam tiek, kad pakaktų ne tik akmenukui, bet ir visam Puntukui pratašyt.

Vyrai, saugokit savo sveikatą! Likit sveiki!






 
 

 
6 nežinomi arba nepopuliarūs būdai, kaip atsikratyti riebalų

6 nežinomi (nepopuliarūs) būdai, kaip atsikratyti riebalų!

Jeigu tavo planai paversti savo „alaus pilvą“ (oi, atsiprašau: pilvą alui!) ištirpo kartu su tuo skaniu ausyčių užkandžiu, galbūt metas imtis alternatyvių metodų! Tweet
parašė Samanas
1

 
 
5 raumenų masės auginimo taisyklės

5 raumenų masės auginimo taisyklės!

Jeigu norite priaugti raumenų masės, sunkus darbas sporto salėje – vienas iš „Dievo“ įsakymų. Kokybiškai (pabrėžiu: KOKYBIŠKAI) salėje praleistas laikas pradeda netikėtinas metamorfozes, leidžiančias jū...
parašė Samanas
3

 
 
Vyrų varpos ligos

Vyrų sveikatos problemos: varpos ligos ir kaip jų išvengti!

Vyrams reikia žinoti, kas turi įtakos varpos sveikatai, kokios dažniausiai atsirandančios varpos problemos, kaip išsaugoti sveiką vyro varpą, nes varpos sveikata – ne tik gera erekcija. Varpos sveikata vyrui yra la...
parašė Aš Vyras
1

 

 
Treniruotė vaikų žaidimų aikštelėje

Treniruotė vaikų žaidimų aikštelėje

Na ką, jau artėjame link vasaros vidurio. Nuostabūs orai! Puiki proga daugiau laiko praleisti lauke, mėgautis saule ir aprūpinti organizmą gyvybinguoju deguonimi! Buvimas lauke yra dvigubai naudingas, jeigu jūsų pagrind...
parašė Samanas
0

 
 
Kaip pradėti bėgioti

Nuo ofisinės kėdės iki Berlyno maratono – dienoraštis. (II dalis)

Tęsiam temą: kaip pradėti bėgioti. Šiame straipsnyje Berlyno maratonui besiruošiantis Nikolaj pasakoja apie tai, kaip svarbu išsirinkti būtent jums tinkančią avalynę bei dalinasi kitomis įžvalgomis. Beje, tiems, ...
parašė Samanas
4

 
 
Kaip pradėti bėgioti

Nuo ofisinės kėdės iki Berlyno maratono – dienoraštis. (I dalis)

Sveiki, sporto aistruoliai! Pastebėjau, kad lauke vis daugėja bėgiojančių žmonių ir net neabejoju, kad visiems prijaučiantiems būtų įdomu sužinoti, kaip pradėti bėgioti! Manau, kad Jums patiks šio vyro dienoraš...
parašė Samanas
8

 




0 Komentarų


Pakomentuok pirmas!


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*