Sportas ir Sveikata

birželio 10, 2010

Nugaros ir kaklo skausmai

Ką dar rašė »
Parašė: Samanas
Nugaros ir kaklo skausmai

Nepaisant to, jog nugara dažnai kelia žmonėms problemų, ji taip pat yra žavinčių tyrimų objektas. Ir dėl kažkokios keistos priežasties vyrus, pasirodo, dažniau kamuoja nugaros ir kaklo skausmai.

Viena iš galimų vyrų nugaros ir kaklo skausmų priežasčių yra arba nežmoniškas fizinis aktyvumas, arba nesveika tinginystė. Taip, vyrai, sėdėjimas taip pat gali sukelti nugaros ir kaklo skausmus. Panagrinėkime kodėl vyrus nugaros skausmai kankina dažniau negu moteris.

Jei esi užkietėjęs darbštuolis

Daugelis žmonių mano, jog sėdėjimas mažiau negu svorių kilnojimas apkrauna nugarą. Taip manantys žmonės klysta! Jei esi užkietėjęs darbštuolis ir visą dieną sėdi ofise, automobilyje arba dukart per dieną eini į sporto klubą, tu labai rizikuoji susilaukti stiprių nugaros ir kaklo skausmų.

Daugelis mokslinių tyrimų liudija, jog per pastaruosius kelis dešimtmečius nugaros skausmai kyla dėl to, jog mes vis daugiau laiko leidžiame ofisuose, kėdėse, sėdynėse ir t.t. Supranti, ką turiu omenyje? Vyrai aptingo, jie daugiau nebearia laukų ir negauna fizinio krūvio.

Galimi problemos sprendimai

Baisu tai, jog žmonės mano, kad nuo stipraus nugaros skausmo jiems gali padėti chirurgas. Nėra didesnės klaidos, nei gultis po skalpeliu (nebent tai būtų paskutinė Tavo viltis)!

Vienas britų mokslininkas atliko tyrimą ir nustatė, jog iš 10.000 žmonių, kurie kenčia nuo nugaros ir kaklo skausmų, tik 4 reikalinga chirurgo pagalba. Tačiau, nepaisant šio fakto, žmonės vis dar klausinėja: „Kas yra geriausias nugaros specialistas mieste?“. Tai yra laiko, pinigų ir energijos švaistymas.

Šių dienų specialistai pataria tiesiog šiek tiek aktyviau gyventi ir mažiau sėdėti. Taip pat mes rekomenduojame skaityti straipsnį „Kaip atsikratyti nugaros skausmų„, kur yra apibūdinti keli naudingi pratimai, kurie padės atsikratyti nugaros skausmų.

O kaip dėl poilsio lovoje?

Visai neseniai pacientai, kuriuos kamavo nugaros skausmai, buvo guldomi į lovą savaitėms, o kartais net mėnesiams, tačiau tokios terapijos jau nebereikia. Dvi ar trys poilsio dienos lovoje – norma. Po tokios procedūros žmonėms patariama grįžti į normalų gyvenimą (jei reikia, palaipsniui).

Kodėl negalima ilgai gulėti lovoje? Kalbant iš fizinės pusės: kol tu guli lovoje, tavo raumenų galia gali kristi ~3% per dieną, todėl ilgas buvimas lovoje gali privesti prie to, jog tu neturėsi pakankamai ištvermės dienos krūviams atlaikyti!

Ar gali depresija sukelti nugaros ir kaklo skausmus?

Pastaruoju metu mokslininkų dėmesys telkiamas į galimą ryšį tarp depresijos ir nugaros skausmų. Nieko nuostabaus, jog nuo nugaros skausmų žmonėms dažnai išrašomi vaistai, kuriais taip pat gydoma depresija. Tačiau yra įdomių klausimų, atsakymų į kuriuos mes neturime.

Pavyzdžiui: kai depresuojantis žmogus išgeria antidepresantų, efektas pasiekiamas tik po 3 savaičių, tačiau kai nugaros skausmų kamuojamas pacientas išgeria tų pačių vaistų, efektas pasiekiamas (skausmas sumažėja) maždaug po savaitės.

Yra keletas teorijų kodėl taip yra, tačiau vis dar vyksta tyrimai, todėl mes apie tai nekalbėsime.

Ar būtina darytis MRT?

Žmonės, siekdami įveikti nugaros skausmą, dažnai ryžtasi darytis MRT (magnetinio rezonanso tyrimą).

Tačiau faktai rodo, jog MRT nėra būtinas diagnozei nustatyti. Būtina, jog diagnozę nustatytų patyręs ir suinteresuotas specialistas (gal tai ir reta šiais laikais, tačiau vis dar įmanoma). Dažnai nugaros skausmą galima įveikti tinkamai diagnozavus skausmo priežastį ir parinkus optimaliausią metodiką skausmui įveikti.

5 NUGAROS SKAUSMŲ KATEGORIJOS

Svarbiausia – pirmas žingsnis. Tau reikia nustatyti problemą. Galbūt nustebsi, tačiau daugiau negu pusė visų žmonių nė nenumano kodėl jiems skauda nugarą. Jie nežino priežasties…

Kai tik problema identifikuojama, atsiranda galimybė parinkti tinkamą gydymą – suteikiama viltis atsikratyti problemos! Yra penkios pagrindinės problemos, dėl kurių skauda nugarą/kaklą ir penki tų problemų sprendimo būdai, apie kuriuos kalbėsime žemiau:

5 NUGAROS SKAUSMŲ KATEGORIJOS

1. Patempimai ir/arba įtampa

Nugaros raumenų, raiščių, sausgyslių patempimai ir/arba nuolatinė įtampa sukelia didžiąją dalį nugaros skausmų. Dėl neaktyvaus gyvenimo būdo mūsų nugaros raumenys tapo silpni ir prarado galimybę tinkamai palaikyti stuburą. Laikui bėgant sausgyslės ir raiščiai taip pat praranda galimybę tinkamai funkcionuoti.

Jeigu tau labai smalsu, kokia šlykšti yra nuolatinė raumenų įtampa, gali atlikti eksperimentą: paimk sunkų žodyną ar kokį kitą sunkų objektą ir ištiest ranką. Pabandyk išlaikyti ranką ~5 min! Neteisinga laikysena, ypač tų, kurie daug laiko praleidžia sėdėdami, labai apkrauna nugaros raumenis, ko pasekoje atsiranda  nugaros skausmai.

2. Problemos su stuburo diskais

Diskai tarp slankstelių taip pat gali tapti nugaros skausmų priežastimi. Tokiu atveju gali įvykti du dalykai. Dažniausiai disko išorinė dalis (dar vadinama žiedu) nusilpsta, ko pasekoje diskas išsikiša ir pradeda dirginti šalia esantį nervą.

Kiek rečiau centrinė disko dalis tiesiog „plyšta“ arba įtrūksta (galimas ir slankstelio įtrūkimas), ko pasekoje užspaudžiamas šalia esantis nervas. Paprasčiau sakant, atsiranda išvarža, kuri gali sukelti kojų skausmus ar net paralyžių (jei išvarža atsiranda apatinėje stuburo dalyje).

Dažnai tokį nugaros skausmą vadina radikulitu. Faktas tame, jog pacientai, kurie turi problemų su diskais, dažniau skundžiasi kojų, dubens skausmais, o ne nugaros skausmais… Su šia problema dažniausiai susiduria žmonės, sulaukę 40 metų.

3. Stuburo stenozė

Senstant mūsų diskai išdžiūva  ir tampa plonesni. Šis natūralus procesas kartais vadinamas diskų degeneracija. Kai įvyksta šis procesas, pasireiškia jam iš paskos sekančios problemos: kanalas, kuriuo driekiasi nervai (stuburo smegenys) gali susiaurėti ir užspausti bei dirginti nervus. Tokia būsena vadinama stuburo stenoze (lumbaline stenoze).

Vėl gi, nuo šios problemos kenčia 4 dešimtmetį perkopę žmonės.

4. Facetinių sąnarių sindromas

Facetiniai sąnariai arba tarpslanksteliniai sąnariai sensta kartu su mumis ir laikui bėgant keičia savo padėtį (ypač jei laikysena visą gyvenimą būna neteisinga), ko pasekoje  jie susidėvi ir slanksteliai gali užspausti nervą.

5. Osteoartritas

Kai nusidėvėjimo procesas (aprašytas aukščiau) tęsiasi, mūsų organizmai stengiasi kompensuoti, vėl padaryti mūsų stuburus lanksčius. Tose vietose, kur diskas tvirtinasi prie slansktelio, pradeda formuotis osteofitai – mažos kaulų ataugos. Taip pat osteofitai gali formuotis aplink facetinius sąnarius.

Tokia būsena vadinama osteoartritu, kuris labai skiriasi nuo kitų, labiau pavojingų artrito formų, kurios kartais suluošina žmogų. Faktas tame, kad sulaukę 40 metų žmonės dažniausiai turi lengvą osteoartrito formą, kuri kartais sukelia nugaros skausmus.

Galiausiai osteofitai daro stuburą nepaslankų, stabilasnį ir laikui bėgant skausmai mažėja, tačiau lygiagrečiai jūs netenkate lankstumo.

5 NUGAROS SKAUSMŲ GYDYMO BŪDAI

1. Fizioterapija

Fizioterapeuto tikslas – padėti Tau pagerinti tavo organizmo funkcijas ir sumažinti skausmą. Fizioterapeutai naudoja labai platų įvairių technikų spektrą. Pirmiausiai jie sudaro programas, į kurias įeina: raumenų stiprinimas, lankstumo pratimai bei aerobika.

Kartais jie naudoja mobilizaciją (švelnią sąnarių manipuliaciją). Taip pat fizioterapeutai moko teisingos laikysenos bei suteikia daug naudingos informacijos. Dažniausiai  tai padeda išvengti skausmo atsinaujinimo.

2. Akupunktūra

Manoma, jog akupunktūrinės adatėlės skatina smegenis gaminti endorfiną – natūralų chemikalą, kuris mažina skausmą. Šiuo atveju akupunktūra labiau tinka skausmui suvaldyti, negu įveikti. Ji neištaiso problemos. Tačiau kartais akupunktūra daro stebuklus, tačiau Lietuvoje labai mažai tikrų specialistų, o gultis po bet kurio žmogaus adatomis tikrai nepatariame!

3. Masažas

Manoma, jog masažas palengvina ar bent sumažina nugaros skausmą todėl, jog jis atpalaiduoja raumenis (pašalina spazmus). Masažas pagerina kraujotaką, ko pasekoje organizmas lengviau pašalina medžiagas, kurios taip pat sukelia skausmą. O įdomiausia tai, jog neseniai atlikti tyrimai įrodo, kad prisilietimas sumažina tiek skausmą, tiek nuovargį! Skamba mistiškai, taip? Tačiau viską galima paaiškinti mokslo pagalba, nenukrypstant į energetiką, šamanizmus ir kitus labai įdomius dalykus. Tai įgimta: pažiūrėkit, ką mamos daro, kai vaikai verkia? Glaudžia, glosto ir t.t. Kai žmonėms liūdna, jie nori apsikabinti.. Galėčiau vardinti ir vardinti, tačiau šis straipsnis ne apie „free hugs“…

4. Joga ir Tai Chi

Jogą ir Tai Chi, kurie apjungia lankstumo pratimus bei kvėpavimo technikas, naudojo nugaros skausmui gydyti jau prieš šimtmečius. Kadangi pratimai atliekami lėtai, tau tinkamu ritmu, Joga ir Tai Chi vargu kada pasunkina padėtį.

Taip pat svarbu paminėti, kad Joga bei Tai Chi yra puikus darboholiko relaksacijos gidas.

5. Chiropraktika

Daug žmonių, kuriuos kamuoja nugaros skausmai, prisiekia savo chiropraktikos specialistų gebėjimais. Toks gydymo metodas pastaraisiais metais labai išpopuliarėjo. Kas yra chiropraktika? Tai manipuliacija: sąnariai rankiniu būdu lenkiami kiek daugiau, nei leidžia natūralius judesys.

Tokie veiksmai padidina sąnarių lankstumą, o lankstūs sąnariai sukelia mažiau problemų. Manipuliacija taip pat mažina raumenų spazmus. Chiropraktinis gydymas labiau padeda nuo ūmaus nugaros skausmo, o ne nuo chroniško.

Patyręs (pabrėžiu: PATYRĘS) chiropraktikas gali nustatyti, kurie sąnariai kelia skausmą ir tinkamai jais manipuliuoti siekdamas įveikti problemą ir nepažeisti stuburo. Fizioterapeutai ir kiti sveikatos priežiūros specialistai taip pat gerai pažįsta sąnarių lavinimo technikas (manipuliacijas).

Labai svarbu kreiptis į gerą specialistą!

NA, IR KĄ DABAR DARYT?

Sumuojant visą pateiktą informaciją galima būtų teigti, jog svarbiausia – teisingai gyventi. Taisyklinga laikysena, mankšta ryte ir vakare, bei po sunkaus ir alinančio darbo (pvz.: sėdėjimo ofise) daro stuburo slankstelius lankstesnius ir labiau atsparius sužeidimams ir patempimams bei įtampai.

Kai kitą kartą tu pajusi skausmą nugaros/kaklo srityje, pasistenk atsiminti paprastus patarimus, kuriuos aš įvardijau šiame straipsnyje. Tai padės tau išvengti ilgų metų, praleistų besikankinant nuo nugaros ir kaklo skausmų.


 
 

 
Vyro moters gyvenimo suvokimas

Kodėl skiriasi vyrų ir moterų gyvenimo suvokimai?

Tik po pirmų metų bendro gyvenimo su žmona pradėjau suvokti, kad skirtumai tarp mūsų apibūdinami ne tik išoriniais skirtumais, auklėjimu ir asmeniniais pasirinkimais. Tikriausiai, pirmas dalykas, kuris mane nustebino &...
parašė Henrikas
0

 
 
Paprastumas vyriškos vertybės

Apie paprastumą ir pagrindines vyriškas vertybes!

Metams bėgant pradedi šiek tiek kitaip į viską žvelgti, persitvarkai savo vertybių orientyrus – kitaip supranti paprastumą ir pagrindines vyriškas vertybes! Ateina laikas, kuomet tave vis mažiau domina kažkieno ...
parašė Vytautas
0

 
 
Kaip sakyti komplimentus

Menas arba kaip sakyti komplimentus!

Bendraudami su aplinkiniais kiekvienas, be abejo, norime, kad žmonės būtų geros nuomonės apie mus. Universaliausias būdas įtikti žmogui, t.y. padėti jam suformuoti nuomonę apie jus – komplimentas. Komplimentus m...
parašė Faustas
1

 

 
Ledai su Viagra

Ledai su Viagra – šampano skonio „Susijaudinimas“!

Britas ledų gamintojas sukūrė ledus su 25 mg Viagros vienoje porcijoje. Tai dar ne viskas. Skonis, pavadintas „Susijaudinimu“ (angų k. „The Arousal“) savyje slepia šampaną – pagrindinį ingredientą. Na, a...
parašė Pipiriukas
0

 
 
Kas yra Dan Bilzerian

Kas yra Dan Bilzerian ir kodėl jam pavydi visi pasaulio vyrai?

Kas yra Dan Bilzerian ir kodėl jam pavydi visi pasaulio vyrai? Na, pradėkime nuo to, kad šis vyrukas neturi jokių stabdžių ir gali leisti sau praktiškai bet ką, pavyzdžiui, numesti nuo namo stogo visiškai nuogą porno...
parašė Pipiriukas
14

 
 
Brangiausias pasaulio restoranas SubliMotion

Brangiausias pasaulio restoranas SubliMotion – vakarienė už 5200 Lt!

Jeigu kada keliausite į Balearų salyno pietvakarius, o tiksliau – į Ibisą,  jau galite atsidėti ~1500 eurų asmeniui už išskirtinę puotą. Taip taip, tai maždaug 5200 litų vienam asmeniui už pasisėdėjimą ...
parašė Faustas
0

 

  1. Vilma

    Dar svarbu geras ciuzinys bei tinkama pagalve. Viskoelastas neuzpaudzia kraujotakos, rekomenduoju Maiza ciuzinius ir pagalves visai seimai


  2. viktoras

    Aš daug metu savarankiškai studijuoju akupunktura.surinkau ir sukaupiau labai daug vertingu žiniu.Prieš keleta metu pasigavau radikulita ir man tp labai smarkiai skaudejo stubura i gydytojus nesikreipiau.visu savo negaliu atsikrsčiau akupunkturos pagalba.Labai norečiau tp padeti žmonems bet pas mus šiluteje kaip beje ir visuoje lietuvoje žmones yra zombuoti vaistai vaistai kurie ni velnio nepadeda.beje akupunkturos pagalba galama gydyti bet kokia negalia ir net užkirsti jai kelia atsirasti jei kas tiki akupunktura maloniai prašau kreiptis.Pinigu neprašau ir neimu.Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>