Vyro dienoraštis

gruodžio 4, 2011

Kas yra efektyvus resursų panaudojimas?

Ką dar rašė »
Parašė: Aš Vyras
Kas yra efektyvus resursų panaudojimas

Mūsų ateitis, gerbiamieji, priklauso nuo to, kaip mes panaudojame resursus dabar! Nekantraudami pagerinti savo gyvenimo kokybę mes naudojame viską nesusimąstydami apie pasekmes. Mes užmirštame apie mūsų veiksmų įtaką natūraliems resursams, tokiems kaip vanduo, derlinga žemė, švarus oras ir biologinė įvairovė. Ir štai ką mes gauname: kadangi resursai senka, mes patys rizikuojame savo ateitimi. Veiksmo ir atoveiksmio dėsnio niekas neišbraukė! Tai kas yra taip dažnai visur asmenuojamas efektyvus resursų panaudojimas?

Efektyvus resursų panaudojimas – tai, visų pirma, atsakingas resursų panaudojimas – jūs padarote daugiau, tačiau sunaudojate mažiau resursų bei minimizuojate įtaką aplinkai. Efektyvus resursų panaudojimas – tai teisingas pasirinkimas geram gyvenimui užtikrinti. Ne tik dabar, ne tik Jums, bet ir ateinančioms kartoms.

Tik efektyviai panaudodami natūralius resursus mes pasieksime gerą sveikatą, gerovę ir puikų gyvenimą, kurio mes taip karštligiškai siekiame. Tampant efektyviai resursus panaudojančiu asmeniu keičiasi ir mąstymo būdas, ir elgesys, ir mes pradedame suvokti, kaip mūsų pasirinkimas įtakoja natūralius išteklius. Efektyvus resursų panaudojimas – tai NE mažinimas, tai vartojimas kitaip!


O kodėl mes turėtume būti atsakingi?

(„Mano amžiui užteks, o po manęs nors ir tvanas“)

Po manęs nors ir tvanas

Visų pirma, gerbiamieji, Jūs – tai ne Liudvikas XIV ir gyvename mes toli gražu ne XVII amžiuje. Jau dešimtmečius mes, deja, naudojame Žemės resursus kur kas greičiau, nei jie spėja atsinaujinti. Tai kelia didžiulį spaudimą mūsų planetai. Gali būti, kad su „tvanu“ teks susidurti JUMS, o ne tiems, kas bus po Jūsų.

Tai ne išmįslai! Vien per XX amžių mes sunaudojome 12 kartų daugiau iškastinio kuro (lyginant pradžią ir pabaigą), ir 34 kartus padidinome iškasenų gavybos mastus. Vien Europoje per metus sunaudojama vidutiniškai 16 tonų žaliavų/žmogui, iš kurių 6 tonos virsta atliekomis ir pusė ši atliekų patenka į žemę.

Kasmet mes, kiekvienas, išmetame maždaug 180 kg maisto, kuris vis dar yra valgomas. Tendencijos aiškios – resursai nebebus pigūs ir nesibaigiantys, kaip kas atrodo dabar. Augančios pagrindinių žaliavų ir mineralų kainos verčia verslus adaptuotis. Žaliavų stygius ir kainų nepastovumas akivaizdžiai „kerta“ per ekonomiką.

Mineralų, metalų ir energijos resursams gresia pavojus. Taip pat pamažu baigiasi žuvies, medienos, vandens, derlingos žemės, švaraus oro atsargos, nyksta biologinė įvairovė.

Galime pasakyti dar daugiau: paskaičiuota, kad pasaulio iki 2050 metų laukia 70% vartojimo padidėjimas (maisto, pašarų ir pluoštų). Tai yra augantis pavojus pagrindinėms pasaulio ekosistemoms: 60% ekosistemų, padedančių resursams atsinaujinanti, jau suiro arba yra išnaudojamos neatsakingai. Jeigu mes ir toliau tokiu pačiu pagreičiu vartosime, 2050-ais mums reikės maždaug dviejų Žemių ekvivalento, kad mes galėtume išgyventi.

Tyrimai rodo, kad daugiau nei 80% įtakos aplinkai daroma mūsų namai, transportas, ir maistas (vartojimas), tad mes tikrai galime pakeisti istorijos kryptį.

O ką mes galime padaryti, ir kaip?

Išgelbėkime Žemę - mūsų namus

Visų pirma, mes turime pakeisti savo mastymą ir tai, kaip mes viską darome. Mes turėtume labiau tausoti savo resursus, naudoti juos pakartotinai kai tik galime, įvertinti tai, ko dar nevertina ir naudoti mažiau teršiančias alternatyvas. Vartotojams tai reiškia: apgalvoti rutinas, užduoti daugiau klausimų apie produkto kilmę ir kaip tie produktai buvo pagaminti, vengti atliekų, priimti atsakingus sprendimus, atidžiai skaityti etiketėse parašytą tekstą, naudoti pakartotinai, kurti vietą gamtai.

Mes galime pradėti nuo labai neženklių procesų, kartojamų kiekvieną dieną. Jeigu mes peržiūrėtume savo dietą, kurioje būtų šiek tiek mažiau mėsos ir pieno produktų, mes apsaugotume biologinę įvairovę, mes mažiau apkrautume Žemę. Pabandykite sumažinti maisto atliekų kiekį rinkdamiesi tai, ką valgote, itin kruopščiai ir nepalikinėdami likučių. Jūs galite išsaugoti energiją eliminuodami skersvėjų priežastis (sandarindami plyšius) arba reguliuodami termostatą. Jeigu Jūs sugalvojote atnaujinti savo mobilų (pakeisti), atsikratykite jo atsakingai, kadangi jame yra vertingų metalų, kuriuos galima pakartotinai panaudoti.

Yra daugybė metodų, padedančių mums sumažinti atliekų kiekį ir natūralių žaliavų naudojimą – dažniausiai šie metodai saugo ir Jūsų pinigus. Atminkite, kad mes visi esame atsakingi už savo namus (Žemę), mes galime pakeisti jos likimą jeigu kiekvienas įdėsime nors šiek tiek pastangų. Politikai gali parodyti gerą pavyzdį reguliuodami savo pačių išlaidas. Politikai taip pat privalo skelbti įstatymus ir vykdyti paramas/programas, skatinančias naudoti resursus efektyviai ir teikiančias informaciją, reikalingą elgesiui pakeisti.

Gan stiprus ir aiškus požiūris (strategija) į transportą, infrastruktūrą ir žemės panaudojimą taip pat yra būtini! Verslai gali išnaudoti šią galimybę, kaip privalumą. Juk efektyvumo didinimas gali sumažinti kaštus. Juk efektyvūs produktai ir naujos paslaugos atidaro naujas galimybes rinkose. Inovacijos gali padidinti konkurencingumą ir užtikrinti naujų darbo vietų.

Taip, tai iššūkis, bet mes visada galime rinktis. Ką norite daryti Jūs: susidurti su problema vėliau arba pradėti efektyviau naudoti resursus šiandien?

Norite sužinoti daugiau apie tai, ką Jūs galite padaryti, ir apie tai, ką ES daro tam, kad Europoje įsivyrautų resursus efektyviai panaudojanti ekonomika?


Generation Awake

Generations Awake

Jūsų pasirinkimai keičia pasaulį. Ar norite pilnai mėgautis gyvenimu ir tuo pačiu gerbti gamtą? Tuomet Generation Awake yra Jums. Viskas, ką Jums reikia padaryti – tai atsimerkti ir pažiūrėti į tai, ką renkasi vartotojai ir kokias pasekmes tai sukelia natūraliems Žemės ištekliams. Kai Jūs esate Generation Awake dalis, Jūs žinote, kad Jūsų pasirinkimai keičia ne tik Jūsų pasaulį, bet ir visą planetą.

Kaip? Kadangi visas gyvenimas yra prisotintas pasirinkimų, protingi kasdieniai sprendimai, liečiantys aplinką, gali sukurti pasaulį, kuriam rūpi jo likimas, pasaulį, kuriame bus Jūsų šeima ir draugai. Pirmiausia, kadangi žmonės, kaip žinote, visada ieško naudos sau, verta paminėti, kad minėti procesai išsaugos Jūsų pinigus, pagerins gyvenimą ir tuo pačiu padės ekonomikai, o dar svarbiau yra tai, kad protingi vartotojų sprendimai padarys Jūsų miestą, Jūsų šalį, Europą ir planetą sveikesnę ir stipresnę.

Siūlome pasidomėti iniciatyvomis, kurių ėmėsi ES, kad suprastumėte, kaip Jūsų pasirinkimai gali įtakoti tiek Jūsų, tiek planetos gyvenimą.

ES veikla

ES veikla

Geros naujienos – procesai jau vyksta! Mūsų vanduo ir oras yra ženkliai šveresni nei buvo prieš 10-20 metų ir šiuo metu saugoma kaip niekad daug Europos gamtos. Šiuo metu ES kreipia dėmesį į tai, kad Europos ekonomika taptų efektyvesnė resursų atžvilgiu – leidžia naujus įstatymus ir skelbia programas, mobilizuojančias verslus, industrijas ir individualius vartotojus.

Daugumą idėjų rasite ES paskelbtame „Roadmap to a Resource efficient Europe„. Šiame dokumente apibūdintas pasaulis, kurio mums reikia ir tai, ko reikia, kad mes tą pasaulį sukurtume. Dokumente pabrėžiama tai, ko turi imtis įstatymų leidėjai, kad mūsų pasaulis taptų švaresni. Efektyvus resursų panaudojimas, beje, yra raktinis programos Europe 2020 tikslas – sukurti protingą, stiprią ekonomiką

Rekomenduojame susipažinti:
(LT)
http://www.generationawake.eu/lt
(EN) http://ec.europa.eu/resource-efficient-europe/

Nacionalinės vyriausybės turi pačios imtis inciatyvos ir nelaukti nurodymų. ES imsis naujų iniciatyvų, kad paskatintų naudoti naujus metodus. Jau imamasi specifinių veiksmų, apie kuriuos anksčiau ar vėliau tikrai sužinosite.

Dviratis – senas geras ir ištikimas „arkliukas“ nereikalaujantis plačios kišenės

Kostiumas ir dviratis - normali praktika ES

Kostiumas ir dviratis – normali praktika ES

Kiek CO2 išmetate į aplinką, kai važinėjate dviračiu? Jeigu pakankamai žmonių pakeistų 4 ratus į 2, CO2 ir žmonių sveikatos pokyčiai būtų neįkainojami, o  tendencijos, beje, krypsta šia linkme.

Gal Jūs pastebėjote, kad šią vasarą Jūsų mieste buvo daugiau dviratininkų? 2010 metais Didžiojoje Britanijoje buvo 1.3 milijono dviratininkų daugiau ir bendras skaičius sudarė 13 milijonų, o tai yra 27 procentai visų UK gyventojų. Iš minėtų naujų dviratininkų, 500.000 važinėja dažnai arba reguliariai.

Nesvarbu, ar važiuojate dviračiu į darbą, ar tiesiog pramogaujate – pranašumų gausybė. Pirmiausia – tai geras būdas palaikyti formą. Tuo pačiu Jūs prisidedate prie sveikesnės ir švaresnės aplinkos kūrimo bei kovojate su kelių eismo kamščiais. Važiuoti dviračiu – tai yra kur kas paprastesnis būdas aplenkti kamščius ir išvengti kuro išlaidų. Nėra jokių dvejonių – dviratis – tai labai efektyvus resursų panaudojimas.

Norite būti dar draugiškesni gamtai? Jeigu Jūs dar nenupirkote dviračio, kodėl nenupirkus naudoto? Nors dviratininkystės populiarumas auga ir CO2 kiekiai mažėja bei kuriama atsakinga visuomenė, dviračių bumas sukėlė nereikalingų dviračių skaičiaus padidėjimą. Seni dviračiai dažnai išmetami bet kur, tačiau jie pagaminti iš medžiagų, kurias galia būtų panaudoti dar kartą, pavyzdžiui, aliuminio ir gumos.

Jeigu nuspręsite pirkti naują dviratį, įsitikinkite, kad jis yra kokybiškas ir sukurtas tarnauti ilgai bei tinkamai jį prižiūrėkite. Tiek daug dviračių nuperkami vedamų geros idėjos žmonių, tačiau po to paliekami rūdyti! Tai nėra efektyvus resursų panaudojimas!

Norite save išbandyti? Pasiskolinkite dviraty keletai savaičių. Kai apsiprasite ir suprasite, ko norite, galėsite įsigyti naują arba panaudotą dviratį.

Kompiuteris – atrodo toks „nepavojingas“

Darbas namuose

Kodėl Jūsų bosas turėtų patarti Jums dažniau dirbti namie? Todėl, kad tai yra naudinga aplinkai. Mes visi žinome, kad kabelių tiesimai daro neigiamą įtaką gamtai bei taip pat naudoja resursus – įsivaizduokite kiek reikia resursų įtrūkimams ir gedimams šalinti bei Jums į darbą nuvykti?

Be abejo, dauguma mūsų turi važiuoti į darbą, bet kiek mūsų to neprivalo daryti? Juk rytas arba piko valanda – tai metas, kurio norėtų išvengti visi. Ar žinojote, kad vilkimasis kamštyje padvigubina Jūsų kuro sąnaudas? Ką jau kalbėti apie CO2.

Keliaukite į darbą dviračiu arba pėsti. Taip pat yra viešasis transportas, o gal Jus galėtų pasiimti kolega? Dalindamiesi automobiliu Jūs mažinate tiek išlaidas, tiek CO2 kiekį. Jūs net galite atsikratyti savo automobilio ir įstoti į klubą, kur nariai dalinasi automobiliais (LT tokių klubų nežinome).

O kodėl nepaklausus boso, ar Jūs galite dirbti namie? Be abejo, Jūs turite žiūrėti į darbą atsakingai!

Kūno pienelis – ką apie jį pasakytų orangutangai?

Orangutangas apie kosmetiką

Ką apie Jūsų kūno pienelį/losjoną pagalvotų Orangutangas? Ne tik cheminės medžiagos, esančios Jūsų muiluose ir šampūnuose, veikia aplinką. Ar žinojote, pavyzdžiui, kad rinkdamiesi šampūną arba kūno pienelį Jūs tiesiogiai įtakojate miškus kitame pasaulio gale? Palmių aliejus naudojamas daugybei produktų gaminti – nuo kosmetikos ir maisto produktų – kad jie būtų riebesni, tačiau aliejinės palmės auga tropikuose, pavyzdžiui, Malaizijoje ir Indonezijoje. Auganti paklausa reiškia, kad iškertamos vis didesnės atogrąžų miškų dalys, naikinama biologinė įvairovė, kad būtų pastatytos naujos gamyklos. Tokia žmonijos veikla ne tik veikia klimatą, bet ji taip pat niokoja ekosistemas, kurioms priklauso nykstančios biologinės rūšys. Jų tarpe: orangutangai, Sumatros tigrai ir netgi žmonės, priklausantys nuo augmenijos.

Šiuolaikiniai įstatymai leidžia gamintojams skaityti palmių aliejų kaip daržovių aliejų ir jiems net nereikia rašyti ant pakuotės, kad jie naudoja palmių aliejų. Kai perkate produktus, pasižiūrėkite, ar juose yra sertifikuoto palmių aliejaus. Šitaip elgdamiesi užkirsite kelią, sugriausite sąsają tarpt palmių aliejaus ir miškų kirtimo bei priversite įmones elgtis atsakingiau, naudoti sertifikavimą, kas sugriežtins kontrolę.

Ar šiemet mus aplankys „žaliasis“ Kalėdų Senelis?

Saugom gamtą - jokių elnių

Saugom gamtą – jokių elnių

Juk visi mėgsta gauti dovanų arba jas dovanoti, bet ar kada susimastydavote apie resursus? Juk Jūs galite pakartotinai panaudoti dovanoms pakuoti skirtą popierių arba patys galite sukurti atviruką iš pakartotinai naudojamų medžiagų.

Pastaraisiais metais rinkoje yra tikras eko-dovanų bumas. Gal norite nupirkti ir padovanoti kam nors jų nuosavą medį Amazonės atogrąžų miškuose? Kam tos žvaigždės ir planetų pavadinimai? Jie jums nesukurs deguonies ir neišvalys atmosferos nuo CO2 ir kitų žalingų medžiagų.

O gal norite padovanoti kuponą apsipirkti eko-parduotuvėje? O gal norite sumokėti žmonėms už kursą, kurio metu mokoma patiems auginti daržoves?

Tokios dovanos yra tikrai originalios bei jos padeda mums kurti atsakingą visuomenę ir atsakingai naudoti resursus.

Manote, kad Jūsų draugai ir giminės nėra tokie „žali“, kaip Jūs? Na, o kodėl Jums nenusivežus Jų į koncertą arba į teatrą?

Dovanodami žmonėms nereikalingas dovanas paprasčiausiai galite teršti planetą, kadangi tokios dovanos dažnai atsiduria šiukšlių dėžėje. Ne dėl to, kad tai yra „smūgis“ Jums, o dėl to, kad gavę nereikalingą dovaną žmonės tiesiog užmirštą, kur jie ją padėjo ir kartais išmeta kartu su šiukšlėmis.

Būkite atsakingi! Kurkite švarius namus! Kurkite saugią planetą!






 
 

 
Vyro moters gyvenimo suvokimas

Kodėl skiriasi vyrų ir moterų gyvenimo suvokimai?

Tik po pirmų metų bendro gyvenimo su žmona pradėjau suvokti, kad skirtumai tarp mūsų apibūdinami ne tik išoriniais skirtumais, auklėjimu ir asmeniniais pasirinkimais. Tikriausiai, pirmas dalykas, kuris mane nustebino &...
parašė Henrikas
2

 
 
Paprastumas vyriškos vertybės

Apie paprastumą ir pagrindines vyriškas vertybes!

Metams bėgant pradedi šiek tiek kitaip į viską žvelgti, persitvarkai savo vertybių orientyrus – kitaip supranti paprastumą ir pagrindines vyriškas vertybes! Ateina laikas, kuomet tave vis mažiau domina kažkieno ...
parašė Vytautas
1

 
 
Kaip sakyti komplimentus

Menas arba kaip sakyti komplimentus!

Bendraudami su aplinkiniais kiekvienas, be abejo, norime, kad žmonės būtų geros nuomonės apie mus. Universaliausias būdas įtikti žmogui, t.y. padėti jam suformuoti nuomonę apie jus – komplimentas. Komplimentus m...
parašė Faustas
1

 

 
Ledai su Viagra

Ledai su Viagra – šampano skonio „Susijaudinimas“!

Britas ledų gamintojas sukūrė ledus su 25 mg Viagros vienoje porcijoje. Tai dar ne viskas. Skonis, pavadintas „Susijaudinimu“ (angų k. „The Arousal“) savyje slepia šampaną – pagrindinį ingredientą. Na, a...
parašė Pipiriukas
0

 
 
Kas yra Dan Bilzerian

Kas yra Dan Bilzerian ir kodėl jam pavydi visi pasaulio vyrai?

Kas yra Dan Bilzerian ir kodėl jam pavydi visi pasaulio vyrai? Na, pradėkime nuo to, kad šis vyrukas neturi jokių stabdžių ir gali leisti sau praktiškai bet ką, pavyzdžiui, numesti nuo namo stogo visiškai nuogą porno...
parašė Pipiriukas
16

 
 
Brangiausias pasaulio restoranas SubliMotion

Brangiausias pasaulio restoranas SubliMotion – vakarienė už 5200 Lt!

Jeigu kada keliausite į Balearų salyno pietvakarius, o tiksliau – į Ibisą,  jau galite atsidėti ~1500 eurų asmeniui už išskirtinę puotą. Taip taip, tai maždaug 5200 litų vienam asmeniui už pasisėdėjimą ...
parašė Faustas
0

 




0 Komentarų


Pakomentuok pirmas!


Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*