Galia ir Pinigai

liepos 15, 2011

Kaip išsirinkti laikrodį: išsami informacija ir patarimai!

Ką dar rašė »
Parašė: Faustas
Kaip išsirinkti laikrodį

Sunku įsivaizduoti laikus, kuomet žmonės, norintys sužinoti laiką, griebdavosi sudėtingų priemonių, priklausančių nuo saulės, ugnies arba vandens. Šiaisi laikais, tam, kad atsakytumėte į klausimą: „Kiek valandų?“ pakanka tiesiog žvilgtelėti į laikrodį, esantį ant rankos arba į laikrodžius, kurių yra gausu reklaminiuose ekranuose, iškabose arba tiesiog ant miesto pastatų, tačiau, nepaisant visų naujovių, klasikinis laikrodis, nešiojamas ant rankos, buvo ir yra pati populiariausia priemonė, skirta tiksliam laikui sužinoti. Kad laikrodis tarnautų Jums ilgai ir sklandžiai bei tuo pačiu metu atliktu Jūsų individualybės puošmenos funkciją, rinkdamiesi ką įsigyti atsižvelkite į tam tikras subtilybes, apie kurias netrukus papasakosiu. Kaip išsirinkti laikrodį?

Laikrodžio mechanizmas

Laikrodžio mechanizmas

Bet kuris laikrodis – tai sudėtingas, tobulai suderintas mechanizmas. Priklausomai nuo energijos šaltinio, maitinančio mechanizmą, visus laikrodžius galima suskirstyti į dvi pagrindines rūšis:

Pirmoji rūšis – mechaniniai laikrodžiai

Mechaniniai laikrodžiai

Šio tipo laikrodžiuose mechanizmas varomas prisukamos spyruoklės energija. Kuomet spyruoklė pradeda pamažu atsisukinėti, pradeda judėti švytuoklė, kuri kas tam tikrą laiko tarpą judina laikrodžio krumpliaratukus. Minėtų krumpliaračių dėka juda rodyklės, skaičiuojamos sekundės ir minutės. Mechaniniuose laikrodžiuose laiko indikavimas vyksta tik rodyklių dėka.

Kuomet spyruoklė – laikrodžio širdis visiškai atsisuka, laikrodis sustoja ir tam, kad jis vėl „atgytų“, spyruoklę būtina vėl prisukti. Būtent todėl mechaninių laikrodžių savininkai ko ne kiekvieną dieną iš naujo prisuka savo laikrodžius. Mechaninių laikrodžių bėda tame, kad spyruoklės atsisukimo (jei galima taip išsireikšti) greitis yra netolygus, atitinkamai, sutrinka švytuoklės judėjimo taktas ir to mechaniniai laikrodžiai gali skubėti arba vėluoti. Leidžiama (norma laikoma) paklaida ganėtinai didelė. Oficialiai leidžiama paklaida yra nuo +40 iki -20 sekundžių per parą.

Kad ši paklaida sumažėtų, mechaniniuose laikrodžiuose diegiamas papildomas mechanizmas, vadinamas automatiniu prisukimu. Tokiu atveju mechaninis laikrodis taip ir vadinamas: laikrodis su automatiniu prisukimu arba automatinis laikrodis. Minėtas mechanizmas laikrodžiui judant užtikriną papildomą spyruoklės prisukimą, tačiau šioje vietoje yra keletas niuansų:

automatinio prisukimo mechanizmas retai išgelbėja automatinio laikrodžio savininką nuo rankinio prisukimo. Spyruoklė įtempiama nuo laikrodžio judėjimo, pavyzdžiui, nuo rankos judėjimo vaikštant, tačiau retai nešiojant laikrodį arba dirbant sėdimą darbą mechanizmas neveikia pilnu pajėgumu, todėl būtina papildomai prisukti laikrodį rankiniu būdu. Detalė, atsakinga už laikrodžio automatinį prisukimą, prideda svorio ir storio – tai netinka moteriškiems laikrodžiams. Taip pat esminiu trūkumu laikoma tai, kad automatinio mechanizmo remontas yra labai sudėtingas, todėl, tokiam laikrodžiui sugedus, būkite pasiruošę pasiūlymui tiesiog pašalinti automatinio prisukimo mechanizmą iš laikrodžio – jūsų aksesuaras taps paprastu, mechaniniu, rankiniu būdu prisukamu laikrodžiu. Jeigu meistras vis dėlto apsiims remontuoti automatinį mechanizmą, kaina, be abejo, bus didesnė nei įprasta.

Nepaisant tokių trūkumų, kaip: didelė paklaida, būtinybė kasdien prisukti laikrodį, priklausomybė nuo oro sąlygų (mechaninio laikrodžio spyruoklei kenkia drėgmė, dulkės), mechaninių laikrodžių paklausa vis vien nemažėja. Teisingai eksploatuojamas ir prižiūrimas mechaninio laikrodžio mechanizmas tarnaus Jums ne vieną dešimtmetį.

Antroji rūšis – kvarciniai (elektroniniai) laikrodžiai

Kvarciniai laikrodžiai

Skirtingai nuo pirmosios rūšies laikrodžių, šių laikrodžių energijos šaltinio vaidmenį atlieka paprasta baterija arba saulės baterija. Kvarciniuose laikrodžiuose švytuoklė pakeičiama kvarco kristalu. Elektroninis generatorius, kurio pagrindas ir yra minėtasis kvarco kristalas, reguliariai išduoda elektros impulsus į žingsninį varikliuką, sukantį laikrodžio mechanizmą, pastarasis, savo ruožtu, judina rodykles, rodančias laiką. Kvarciniai laikrodžiai, skirtingai nuo mechaninių, gali turėti tiek ciferblatus su rodyklėmis tiek elektroninius vaizduokliukus.

Kadangi generatoriaus dažnis praktiškai nekinta, kvarcinis laikrodis yra kur kas tikslesnis nei mechaninis. Daugumos kvarcinių laikrodžių paklaida yra +20 arba -20 sekundžių per mėnesį. Kvarcinių laikrodžių nereikia prisukinėti ir nešioti juos galima epizodiškai, nesijaudinant dėl to, kad jie sustos.

Amžinų variklių nėra, todėl, kaip ir viskas mūsų Žemėje, kvarco kristalas laikui bėgant pradeda „senti“ ir dėl to laikrodis dažniausiai pradeda skubėti. Niekur neradau tikslios statistikos apie kvarcinių laikrodžių veikimo laiką. Manoma, kad jie neturėtų nusileisti mechaniniams. Mano žiniomis, rekordininkais laikomi mechaniniai laikrodžiai – logiška – juk jie atsirado anksčiau nei kvarciniai.

Elektroniniai laikrodžiai

Elektroniniai laikrodžiai

Elektroniniai laikrodžiai – tai kvarciniai laikrodžiai, tačiau be rodyklių. Laiką rodo vaizduoklis. Tokiuose laikrodžiuose generatoriaus siunčiami signalai transformuojami ir atvaizduojami laikrodyje besikeičiančių sekundžių ir minučių bei valandų skaičiukų pavidalu. Galimi ir hibridiniai variantai, kuomet laikrodyje būna tiek vaizduokliukas, tiek rodyklės. Jeigu elektroninis laikrodis skuba arba atsilieka, galima pataisyti duomenis, nustačius juos iš naujo, tačiau generatoriaus svyravimai liks tie patys. Tik kai kuriuose modeliuose koreguojant laiką kinta ir generatoriaus siunčiamų signalų dažnis.

Visi kvarciniai laikrodžiai yra gan atsparūs oro sąlygoms, jų nereikia prisukinėti ir jie yra kur kas tikslesni nei mechaniniai laikrodžiai.

Laikrodžio korpusas

Laikrodžio korpusas

Laikrodžio mechanizmas talpinamas į laikrodžio korpusą, kuris atlieka pagrindinę apsauginę funkciją. Nuo jūsų laikrodžio „kūno“ kokybės tiesiogiai priklauso laikrodžio patikimumas ir tai, kiek laiko tarnaus jūsų aksesuaras.

Nuo laikrodžio korpuso medžiagos priklauso ne tik laikrodžio grožis, ilgaamžiškumas, bet ir kaina.

Pavyzdžiui, patys pigiausi laikrodžiai (korpusai), gausiai „štampuojami“ Kinijoje, gaminami iš aliuminio arba plastiko. Savaime suprantama, kad minėtosios medžiagos nėra idealios korpusams gaminti. Jos yra per daug minkštos, o tai įtakoja korpuso ilgaamžiškumą. Beje, blogai apdorotas aliuminis išteps tiek odą, tiek rūbus.

Plastikiniai laikrodžių korpusai

Plastikinis korpusas

Plastikiniai laikrodžiai (skamba keistokai) gali būti gan brangūs ir kokybiški, pavyzdžiui pasaulyje gerai žinomi Casio. Visi plastmasių lydiniai, naudojami Casio, yra užpatentuoti ir pasižymi išskirtiniu patvarumu.

Nerūdijančio plieno laikrodžių korpusai

Nerūdijančio plieno laikrodis

Korpusai gali būti pagaminti iš žalvario arba nerūdijančio plieno. Tokie korpusai yra ilgaamžiai ir patvarūs, be to, nerūdijantis plienas laikomas pačia populiariausia medžiaga, naudojama laikrodžių gamyboje.

Titano lydinio laikrodžių korpusai – patikima ir ilgaamžė prabanga

Titano lydinio laikrodis

Perrelet Tourbillon Titanium

Taip pat šauniai atlieka savo pareigas ir titano lydinio korpusai. Kuo daugiau titano lydinyje, tuo lengvesnis ir brangesnis laikrodis. Kad nesusidurtumėt su padirbtais laikrodžiais, siūlau atidžiai išnagrinėti dokumentus: gamintojas turi būti gerai žinomas, tačiau šiai laikais viskas yra labai lengvai padirbama, tad net nežinau, ką tiksliai Jums ir patart. Geriausia kreiptis į profesionalus, dirbančius laikrodžių versle.

Laikrodžių danga

Laikrodžių korpusų danga

Šiek tiek apie laikrodžių korpusų dangą. Jeigu tai – brangus laikrodis iš nerūdijančio plieno arba titano lydinio, greičiausiai jis nebus niekuo apipurkštai – tai labai teigiamas momentas. Bet kokia danga laikui bėgant susidėvi, susibraižo ir įgauna ne itin patrauklią išvaizdą. Susidėvėjimo rekordininke laikoma lako danga, kuri gali susigadinti kelių savaičių bėgyje. Jeigu tenka rinktis iš apipurkštų papildoma danga laikrodžių, geriau rinktis paauksavimą arba juodą chromą. Ypač patvarus ir sunkiai nusitrinantis juodas chromas puikiai apsaugo korpusą nuo defektų.

Jeigu Jums patiko paauksuotas laikrodis, turėkite omenyje, kad auksas – tai minkštas metalas ir laikui bėgant jis pat nusitrins. Rekomenduočiau atkreipti dėmesį į paauksavimo storį, nes 1 mikrono aukso danga tarnaus Jums geriausiu atveju metus. Geriausiu atveju (jeigu nelieka kitų) galite pirkti laikrodį su dvigubu paauksavimu. Atkreipkite dėmesį ir į tai, kokia technologija buvo taikoma purškiant dangą. Geriausia rinktis PVD (kelių sluoksnių purškimas vakuume) ir IPG (joninis-plazminis) technologijas, kurios, skirtingai nuo galvanizavimo, pasižymi aukštu patvarumu.

Nikeliuoti laikrodžiai kenkia sveikatai

Nikelis sukelia alergiją

Nikelio danga sukelia alergiją!

Siūlau nepirkti/vengti laikrodžių su nikelio danga. Nešiojant tokį laikrodį nusitrinančios dangos dalelės per odą patenką į žmogaus organizmą ir gali sukelti alergiją. Beje, alergija gali pasireikšti net tiems, kurie neturėjo problemų dėl alergijos, tad geriau nerizikuokite.

1956 metų Patek Philippe chronografas

1956 metų Patek Philippe chronografas

Kalbant apie laikrodžio korpusą, reikia turėti omenyje ne tik techninę dalį. Laikrodžiai labai seniai tapo ne tik prietaisu laikui matuoti, bet ir aksesuaru, savotišku prestižo ir skonio rodikliu.

Vyriški laikrodžiai – konservatyvi klasika

Vyriški laikrodžiai

Vyriškų laikrodžių modelių dydis ir forma – konservatyvūs apskritimai, stačiakampiai arba kvadratai užapvalintais kampais. Ovalai ir netaisyklingos formos vyriškų laikrodžių rinkoje sutinkami itin retai bei panašiomis inovacijomis labiau domisi paaugliai. Vyriški laikrodžiai retai būna ryškių spalvų. Dažniausiai jie būna santūriai tamsių spalvų. Rankiniai laikrodžiai dėl mechanizmų rūšių ir papildomų funkcijų gali būti masyvūs ir sunkūs. Tokiu atveju reikia ypač atsargiai rinktis, kadangi ne ant kiekvieno riešo gražiai atrodys didelis laikrodis. O jeigu laikrodžio svoris viršija 100 gramų, nuolatinis tokio laikrodžio nešiojimas gali sukelti labai stiprų diskomfortą, o kartais ir problemų su riešu.

Moteriški laikrodžiai – kontroliuojamas chaosas

Moteriški laikrodžiai

Su moteriškais laikrodžiai, kaip ir su moterimis – ir lengviau, ir sunkiau – viskas vienu metu. Bet kuri dama privalo turėti keletą laikrodžių, tinkančių prie tam tikros aprangos. Moteriškų laikrodžių dydžiai, formos ir spalvos – tai visai kitas pasaulis (lyginant su vyriškais laikrodžiais). Renkantis moterišką laikrodį būtina atkreipti dėmesį į laikrodžio svorį ir tai, kaip laikrodis atrodys ant jo savininkės rankos. Labai dideli arba masyvūs laikrodžiai atrodys ant gležno moteriško riešo neestetiškai. Plačių kaulų (stambių) moterims nereikėtų žavėtis miniatiūriniais laikrodukais, kadangi jie dar labiau „pastambins“ riešą.

Siūlyčiau papildomai atkreipti dėmesį į tai, kad galinis korpuso dangtelis būtų švelniai sulenktas visomis kryptimis. Jums bus patogiau nešioti tokį laikrodį.

Laikrodžio valdymo elementai dažniausiai būna pagaminti iš tokios pat medžiagos, kaip ir korpusas. Kvarciniuose laikrodžiuose reguliavimo funkciją atlieka prisukimo karūnėlės (galvutės) bei mygtukai, mechaniniuose – tik prisukimo karūnėlės. Jos naudojamos laikui ir kalendoriaus parodymams nustatyti. Prisukimo karūnėlių paviršius dažniausiai būna nelygus, kad sukant jas neslystų pirštai (kartais dedami logotipai).

Rankinių laikrodžių prisukimo karūnėles kai kurie gamintojai montuoja taip, kad jos nebūtų išsidėsčiusios ties ciferblato centru, o būtų šiek tiek aukščiau – tai pagerina laikrodžio ergonomiškumą. Taip pat mechanizmo prisukimo karūnėlės, siekiant pagerinti laikrodžio hermetiškumą, gali būti užsukamos arba su papildomu apsauginiu mechanizmu, kuomet prieš sukant karūnėlę reikia ją pakelti.

Ciferblatas ir stiklas

Audemars Piguet laikrodis

Ciferblatas – tai laikrodžio „veidas“, ant kurio, kaip ir pridera, rodomas laikas. Ciferblatai gali būti su mums įprastomis strėlytėmis bei besikeičiančiais skaičiukais.

Apart savo pagrindinės funkcijos ciferblatas taip pat atlieka ir estetinę funkciją, pavyzdžiui, jis gali būti ryškiai nudažytas, skaičiukai (kalbant apie ciferblatą su rodyklėmis) gali būti reljefiniai – tai palengvina orientavimąsi. Moteriškų laikrodžių strėlytės būna pačių keisčiausių formų, dažnai sutinkamos paauksuotos strėlytės. Liuminescencinės strėlytės padės Jums greičiau nustatyti laiką blogu oru arba temstant.

Visa tai, ką iki šiol pasakojau apie ciferblatus, yra svarbu, tačiau ciferblato apsauga, t.y. medžiaga, iš kurios pagamintas apsauga – stikliukas, yra svarbesnė. Laikrodžio stikliukas gali būti pagamintas iš:

  • plastiko (organinio stiklo);
  • krištolo;
  • mineralinio stiklo;
  • dirbtinio safyro.

Pačiu kokybiškiausiu, ilgaamžiškiausiu ir atspariausiu mechaniniams defektams laikomas dirbtinis safyras, kurio beveik neįmanoma subraižyti ir labai sunku sudaužyti. Tokie gamintojai, kaip Sapphlex, Tissot ir kiti, dažniausiai naudoja būtent safyrą. Antroje vietoje pagal patvarumą ir patikimumą yra mineralinis stiklas. Dažniausiai jis sutinkamas vidutinės klasės laikrodžiuose (kaip ir krištolas). Plastikas užima paskutinę vietą. Kad ir koks patvarus jis bebūtų, ji vis vien labai lengva subraižyti.

Dirželis, apyrankė, „brasletas“

Laikrodžio dirželis

Išrinkę laikrodžio mechanizmą ir korpusą atkreipkite dėmesį į dirželį, nes gaminio išvaizda labai priklauso būtent nuo dirželio. Nusitrynęs, subraižytas dirželis, visiškai besiskiriantis nuo laikrodžio stiliaus, spalvos ir korpuso gali visiškai sugadinti įspūdį, paliekamą net paties kokybiškiausio laikrodžio. Apie moteriškų laikrodžių dirželių svarbą net nekalbėsiu.  Nesvarbu, ką sako dizaineriai ir visi likę mados fanatikai, nes pagrindinė dirželio funkcija – užtikrinti patikimą laikrodžio laikymąsi ant savininko rankos.

Laikrodžio dirželio medžiaga

Dažniausiai dirželius gamina iš tos pačios medžiagos, kaip ir korpusus, tačiau išimtys tikrai nėra retos.

Keramikinis laikrodis

Apyrankės (dirželiai) iš keramikos, silikono arba plastiko nėra ilgaamžės ir gan stipriai nupigina gaminį, tad tokie dirželiai turėtų likti kartu su vaikiškais laikrodžiais bei laikrodžiais, skirtais paaugliams.

Odinis laikrodžio dirželis

Apie dirželį, pagamintą iš klasikinės medžiagos – odos, reikėtų pakalbėti atskirai. Natūralių medžiagų mėgėjams reikia pasiruošti tam, kad mylimiausią odinį laikrodžio dirželį gan greitai teks pakeisti. Jau po metų, pusantrų oda praras elegantiškumą. Tai pat minusu laikoma tai, kad elastingas odinis dirželis yra lengvai paveikiamas aplinkos ir netgi išsitempia, kai būna drėgni orai.

Plieninis dirželis

Vis dėlto didžiausia įvairovė yra metalinių dirželių („brasletų“) tarpe. Pavyzdžiui, moteriškų laikrodžių dirželiams gaminti dažnai naudojamas žalvaris, kadangi šis minkštas metalas leidžia sukurti sudėtingas formas ir elementus, tačiau dėl savo minkštumo žalvarinis dirželis gan gretai susidėvi: danga pradeda lukštentis ir skilinėti.

Kur kas mažiau kritikuojami vyriškų laikrodžių dirželiai, gaminami iš nerūdijančio plieno (kartais paauksuoti). Tokie dirželiai, kaip ir korpusai, gaminami iš tos pačios medžiagos, pasižymi geru atsparumu ir ilgaamžiškumu. Dirželiams gaminti labai tinka titanas, kadangi iš titano lydinio gaminami gaminiai yra lengvi, patvarūs ir „šilti“ liečiant.

Auksinių dirželių reikėtų vengti – ir tai ne tik dėl jų kainos, bet ir dėl svorio, kuris siekia ir viršija 100 gramų. Pridėkite dar laikrodžio korpuso svorį ir gausite krūvį, kuris erzins ir sukels nemalonių pojūčių.

Rinkdamiesi metalinį dirželį kreipkite dėmesį į grandžių gamybos būdą. Rekomenduočiau rinktis liejamus arba štampuotus dirželius, kadangi dirželiai, gaminami iš sulankstyto metalo, dažnai būna labai ploni ir nepatikimi.

Dirželio sagtis/užraktas, ilgis

Dirželio sagtis

Pats svarbiausias apyrankės elementas, jei išbrauktume dirželio išvaizdą, yra laikrodžio dirželio užraktas/sagtis. Apie jas daug nekalbėsiu, tačiau noriu pabrėžti, kad pirkdami laikrodį būtinai atkreiptumėt dėmesį į sagties/užrakto kokybę, paslankumą. Sagtis neturi klibėti ir pati atsisegti.

Dažnai atsitinka situacijų, kai išrinkto laikrodžio dirželis būna per ilgas. Tokiu atveju dirželį patrumpins parduotuvėje arba laikrodžių taisykloje (išims keletą grandžių). Jeigu problema atvirkštinė ir riešas yra per platus, gali būti įmontuojamos papildomos grandys arba užsakomas naujas dirželis. Optimalus variantas – rinktis iškart tinkantį dirželį, kadangi šiais laikais žinomi gamintojai siūlo skirtingų ilgių dirželius.

Dirželio tvirtinimas prie laikrodžio korpuso

Dirželio tvirtinimas

Labiausiai paplitęs tvirtinimas

Apyrankė arba dirželis tvirtinamas prie laikrodžio dėka vertikalių auselių – laikrodžio korpuso dalies. Auselės turi būti šiek tiek užlenktos, kad dirželis gerai priglustų prie riešo. Kokybiškų laikrodžių auselės būna kruopščiai nupoliruotos, blizgančios ir lygios. Apyrankės ir dirželiai gali būti tvirtinami įvairiai, tačiau dažniausiai naudojamas tvirtinimas (pavaizduotas viršuje) – tai cilindras su dviem slankiojančiais galiukais, kurie įsistato į laikrodžio auseles.

Papildomos laikrodžio funkcijos

Apšvietimas

Laikrodžio apšvietimas

Apšvietimas – populiariausia funkcija

Viena naudingiausių papildomų funkcijų – papildomas apšvietimas. Kvarciniuose laikrodžiuose naudojamos šios apšvietimo technologijos:

  • elektroliuminescencinė;
  • šviesos diodų;
  • paremta puslaidininkiais.

Apšvietimas įjungiamas paspaudus mygtuką ir šviesa dažniausiai būna nukreipta į vaizduokliuką. Spalvos taip pat įvairios (pačios populiariausios: geltona ir žalia). Šviesa dega nustatytą laiko tarpą ir išsijungia automatiškai. Kai kuriuose modeliuose apšvietimas veikia tik nuolat laikant mygtuką, tačiau tai nėra patogu.

Liuminescencinis apšvietimas

Liuminescencinis apšvietimas

Apšvietimas gali būti ir mechaniniuose laikrodžiuose. Mechaniniuose laikrodžiuose apšvietimas būna liuminescencinis. Ciferblato skaičiai ir strėlytės padengiami specialiu fotoliuminescenciniu mišiniu, kuris šviečia tamsoje. Toks apšvietimas laikui bėgant silpnėja, o jeigu laikrodis visada būna pridengtas rankogaliu, mišinys negauna pakankamai šviesos („nepasikrauna“) ir praktiškai nešviečia. Šį apšvietimą galima sutikti daug kur, pvz. Casio laikrodžių modeliuose BEM-113D-1A, BEM-113D-7A bei daugelyje kitų.

Radioliuminescencinis laikrodis

Radioliuminescencinis laikrodis

Kur kas funkcionalesnis yra apšvietimas, kurio pagrindas yra radioliuminescencinis mišinys. Šie „dažai“ gaminami naudojant radioaktyvias medžiagas. Toks apšvietimas yra visiškai saugus žmogui, kadangi spinduliuotė visiškai sugeriama laikrodžio korpuso ir stiklo. Savaime suprantama, kad laikrodį su tokiu apšvietimu reikėtų pirkti tik iš lyderiaujančių šveicariškų gamintojų, kurie žymi tokius laikrodžius specialiu ženklinimu „T-Swiss-T“.

Žadintuvas

Poljot Alarm Traveller

Mechaninis Poljot Alarm Traveller watch – laikrodis su žadintuvu

Antra pagal populiarumą funkcija yra žadintuvas. Kvarciniuose laikrodžiuose žadintuvo funkciją labai lengva realizuoti, tačiau įmontuoti žadintuvą į mechaninį laikrodį – tai tikras galvosūkis. Įmontuoti miniatiūrinį žadintuvo mechanizmą, užtikrinti gerą garso laidumą – tai labai sudėtinga, todėl žadintuvas prideda ne vieną skaičiuką prie mechaninio laikrodžio kainos. Nustatyti žadintuvą dažniausiai reikia naudojant atskirą prisukimo karūnėlę, esančią ties „2 valanda“. Dažniausiai karūnėlę reikia ištraukti, kad ji galėtų būti sukama, o po to grąžinti į pradinę padėtį.

Kalendorius

Amžinas kalendorius

Mechaninis Orient Multi-year Calendar 2EU00002K su amžinu kalendoriumi!

Tokių pat sunkumų, kaip ir žadintuvo įkomponavimas į mechaninį laikrodį, sukelia ir kalendoriaus funkcija, tačiau kai kuriuose mechaniniuose ir kvarciniuose laikrodžiuose gali būti įmontuojamas netgi amžinas kalendorius. Amžiną kalendorių galite pamatyti kvarciniame laikrodyje Seiko SLL107P ir mechaniniame laikrodyje Orient Multi-year Calendar 2EU00002K. Mechanizmas, sudarytas iš daugybės krumpliaratukų ir kitų „pabaisų“, sukonstruotas taip, kad be jokio rankinio kalibravimo jis rodytų tikslią datą.

Paprasčiausiuose kalendoriaus variantuose specialiame langelyje, apertūroje, rodoma data, kurią mėnesio pabaigoje reikia koreguoti rankiniu būdu. Kartais data vaizduojama kitu būdu, pavyzdžiui ant sugraduotų diskų arba ant mažo papildomo ciferblato, kur rodyklytės rodo mėnesį ir datą. Kvarciniuose laikrodžiuose viskas kur kas paprasčiau. Mygtukų pagalba galima iškviesti kalendoriaus funkciją pagrindiniame ekrane, papildomame langelyje arba tiesiog pamatyti datą paspaudus tam tikrą mygtuką.

Chronografas

Chronografas

Sportiškiems žmonėms (ir ne tik jiems) yra naudingas chronografas. Chronografu vadinamas laikrodis, kuris turi dvi nepriklausančias viena nuo kitos laiko matavimo sistemas. Viena iš jų rodo esantį laiką, o antra, įjungiama savininko, matuoja laiko tarpus. Laikrodžiuose, kur laiko indikavimas vyksta strėlyčių pagalba, galima įjungti sekundžių arba minučių laikmatį, sustabdyti jį, numesti parodymus ir visa tai netrikdo laikrodžio veiklos. Strėliniuose chronografuose skaitliukai realizuoti atskiro ciferblato pavidale, kai kuriais atvejais – pusapvalės skalės su tolygiai judančia strėlyte pavidale. Pastarasis variantas atrodo gan įspūdingas, tačiau yra nepatogus. Jeigu nusprendėte įsigyti chronografą (chronometrą), rinkitės pirmą variantą.

Kaip pavyzdį galite pažiūrėti šiuos modelius: Longines L2.673.4.78.6, Certina 674.8180.12.17 bei dalį kolekcijos Tissot T17 PRC200. Vėlgi, būtina pabrėžti, kad sekundmačio/chronografo funkcija kvarciniuose laikrodžiuose su elektroniniais vaizduokliukais yra paprastesnė ir vaizdingesnė.

Energijos rezervo indikatorius

Mechaninis Seiko SPB003J

Mechaninis Seiko SPB003J su rezervo indikatoriumi

Dar viena laikrodžio funkcija, kurią galėčiau rekomenduoti (būtina mechaniniuose laikrodžiuose ir pageidautina kvarciniuose) – tai energijos rezervo indikatorius. Mechaniniuose laikrodžiuose ant ciferblato būna speciali skalė ir atskira strėlytė, rodanti kiek liko iki laikrodžio sustojimo momento (pavyzdžiui laikrodyje Seiko SPB003J). Kvarciniuose laikrodžiuose indikatorius rodo kiek liko iki baterijos „mirties“. Tokiuose laikrodžiuose baterijos energijos rezervas dažniausiai vaizduojamas ženkliuku arba skaičiumi valandų, likusių iki visiško baterijos išsikrovimo.

Kiti svarbūs ir naudingi priedai – tai antros laiko juostos laiko parodymai, tachometras, mėnulio kalendorius ir kitos funkcijos.

Kita laiko juosta

Tissot T30.1.485.52

Tissot T30.1.485.52

Dažnai keliaujantys žmonės turėtų atkreipti dėmesį į „antro laiko“ funkciją. Ši funkcija leis Jums persijungti į vienos ar kelių laiko juostų laiką. Perėjimas nuo vienos laiko juostos prie kitos vykdomas mygtuko paspaudimu arba sukant specialią karūnėlę (mechaninio laikrodžio atveju). Kaip pavyzdį siūlau Tissot T30.1.485.52.

Tachometras

Louis Vuitton tachometras

Louis Vuitton tachometras

Tachometras – tai savotiškas priedas prie chronografo, leidžiantis apskaičiuoti vidutinį judėjimo greitį. Jums tiesiog reikia chronografu nustatyti laiko intervalą, ir jo sekundinė rodyklė parodys skaitinę reikšmę tachometro skalėje.

Mėnulio kalendorius

Laikrodyje esant mėnulio kalendoriui, specialiame langelyje rodomas ciferblatas, suskirstytas į 29 mėnulio paras. Vienintelė šio ciferblato strėlytė rodo mėnulio padėtį. Ši funkcija mažai kam yra naudinga ir vargu ar duoda prasmės. Tikriausiai, tokia funkcija prideda šarmo ir paslaptingumo laikrodžio savininkui.

Laikrodžio apsauga

Sudaužytas Rolex laikrodis

Rolex laikrodžiai dūžta (jeigu ką)!

Kiekvieno laikrodžio patikimumas – tai ne tik mechanizmo patikimumas, bet ir jo apsauga. Kalbu apie gaminio atsparumą vandeniui ir smūgiams – jų neišvengs nei vienas ant rankos nešiojamas laikrodis.

Apsauga nuo drėgmės tiesiogiai priklauso nuo laikrodžio hermetiškumo. Apsauga nuo drėgmės užtikrinama: specialių tarpinių ir papildomos izoliacijos korpuso sujungimų vietose, užsukamų ir/arba išsitraukiančių užsukimo galvučių arba specialių mygtukų, stiklo storio ir galinio korpuso dangčio tvirtinimo būdo pagalba.

Galima išskirti šiuos pagrindinius galinio dangtelio tvirtinimo variantus:

  • dangtelis – spragtukas – pats paprasčiausias ir ne pats patikimiausias variantas. Dangtelis maunamas ant žiedinio korpuso iškilimo, laikosi praktiškai dėka trinties;
  • dangtelis, tvirtinamas naudojant tarpines, prisukamas keturiais ar daugiau varžtelių – tai labiausiai paplitęs variantas vidutinės klasės laikrodžių tarpe;
  • sraigtinis dangtelis – pats patikimiausiais variantas. Kaip jau supratote iš pavadinimo, dangtelis įsukamas į laikrodžio korpusą, tokiu būdu užtikrindamas hermetiškumą, t.y. didesnę apsaugą nuo drėgmės.
Vulcain Aviator GMT

Vulcain Aviator GMT

Kai kuriuose laikrodžiuose, pavyzdžiui Vulcain Aviator GMT modelyje 100108-028R naudojami dvigubi dangteliai, apsaugantys mechanizmą nuo aplinkos poveikio.

Atsparumo vandeniui lygis nurodomas ant laikrodžio gale esančio dangtelio ir matuojamas atmosferomis (1 ATM = 10 metrų) arba mums įprastais metrais. Jeigu ant laikrodžio matote „WR“ – tai reiškia, kad jis nebijo lietaus, o su laikrodžiais, pažymėtais 10 ATM, galima netgi nerti po vandeniu (negiliai). Kasdieniam naudojimui tinka atsparumo vandeniui lygis 3-5 ATM.

Kalbant apie atsparumą smūgiams arba/ir sukrėtimams svarbu paminėti, kad dėl savo sudėtingo mechanizmo mechaniniai laikrodžiai šioje vietoje visada nusileis kvarciniams. Jeigu Jūs renkatės laikrodį ir Jūsų gyvenimo būdas yra labai aktyvus, geriau atsisakykite mechanikos.

Atsparumo smūgiams, kaip ir atsparumo drėgmei, siekiama naudojant įvairiausias sklendes, dangtelius, sutankinimus ir visa įmanomas elastingas gumines tarpines. Smūgiams atsparūs laikrodžiai gauna sertifikatus tik išlaikę tam tikrus bandymus. Optimalus variantas, tinkantis kiekvienai dienai – tai laikrodis, atitinkantis ISO-1413 standartą: laikrodis tikrinamas metant jį iš metro aukščio ant paviršiaus iš kietos medienos.

Turėkite omenyje, kad tiek atsparumas vandeniui, tiek atsparumas smūgiams tikrinami ideliomis laboratorinėmis sąlygomis, o gyvenime laikrodį geriau patausoti.

Garantija

Garantinis aptarnavimas

Dažniausiai garantija suteikiama 1 – 5 metams. Nemokamai laikrodis bus remontuojamas tik tuo atveju, jeigu visi reikalingi dokumentai bus užpildyti teisingai bei aiškiai matysis laikrodžio serijinis numeris. Būtinai patikrinkite, kad laikrodžio serijinis numeris sutaptų su nurodytu garantiniame lapelyje. Priešingu atveju Jums bus labai sunku įrodyti kad suklydo pardavėjas.

Atminkite, kad Jūsų laikrodžio gali neremontuoti nemokamai, jeigu Jūs patys atidarinėjote arba bandėte atidaryti laikrodį – tai paliudys dėmės, esančios ant mechanizmo, rankiniu būdu pakeistas maitinimo šaltinis, įbrėžimai ir įlenkimai korpuso atidarymo vietose.

Savaime suprantama, kad taisykloje Jūsų neaptarnaus jeigu: bus sudaužytas ciferblato stiklas, nulaužta prisukimo karūnėlė, bus cheminių medžiagų sukeltų pažeidimų arba kitų, garantiniame lapelyje aiškiai aprašytų defektų. Kad išvengtumėte nemalonių staigmenų laikrodžių taisykloje, stenkitės naudotis laikrodžiu atsargiai, laikykite jį sausoje vietoje, stenkitės nemėtyti ir netrankyti laikrodžio, laiku keiskite baterijas, tačiau prašykite, kad tai darytų specialistas. Žinau, kad Jūs mokat pakeisti automobilio ratą, bet nereikia liesti mechanizmo, kuriame į keletą kvadratinių centimetrų sutalpinti keli šimtai sinchronizuotų detalių. Beje, nežinau, kaip mūsų laikrodžių taisyklose, bet, pvz.: Vokietijoje arba Šveicarijoje baterijos keitimas dažniausiai būna mokama paslauga. Mano laikrodis mechaninis, tad baterijos keisti neteko.

Jeigu pastebėjote laikrodžio veikimo sutrikimų, pvz.: sutriko apšveitimas, nesuveikė žadintuvas, neveikia automatinis prisukimas arba kita funkicja, laikrodis veikia nesklandžiai, bei meistras nustatė, kad tai yra gamyklinis defektas, o ne Jūsų aplaidumas, įvyksta garantinė situacija. Šiuo atveju neužmirškite savo teisių: remontas turi būti atliekamas per nustatytą laiko tarpą, o garantinis laikotarpis turi būti pratęsiamas remonto laikotarpiu (Lietuvoje, kiek žinai, tai negalioja). Atminkite, kad kiekvienoje šalyje savo taisyklės, todėl pasidomėkite prieš pradėdami „karą“ su pardavėju arba servisu. Šveicarijoje, kuomet meistras nustato, kad laikrodžio gedimas nėra susijęs su savininko veikla, savininkas turi teisę taisyti gaminį arba pareikalauti, kad jis būtų pakeistas nauju.

Gamintojai ir kainų pasiskirstymas

Tissot

Populiariausiais laikrodžių gamintojais galima būtų pavadinti: Longines, Certina, Tissot (Šveicarija), Seiko, Citizem, Casio, Orient (Japonija) ir Romanson, Essence (Korėja). Kiekvienas prekės ženklas („brendas“) turi savo gerbėjų. Pavyzdžiui, jeigu esate aktyvaus gyvenimo būdo šalininkas ir Jums patinka laikrodžiai su daugybe papildomų funkcijų, siūlau atkreipti dėmesį į Citizen ir Casio. Šių gamintojų laikrodžiai, priklausomai nuo „įdaro“ ir medžiagų, iš kurių jie pagaminti, bei dizaino, kainuos nuo 150-250 iki 1200 Litų.

Jeigu norite ant savo rankos matyti sportišką, bet klasikinį laikrodį, kuris derėtų tiek su džinsais, tiek su kostiumu, siūlau atkreipti dėmesį į Seiko arba į klasikinius modelius, gaminamus Certina ir Tissot. Certina arba Tissot laikrodis kainuos nuo 1200 Litų iki 6000.

Kokybiškų, tačiau nelabai brangių modelių, skirtų damoms, galima rasti Romanson kolekcijose. Kokybiški mechanizmai, puikiai atliktas moteriškų laikrodžių dizainas ir vidutinė kainų grupė daro šį gamintoją mylimą daugumos moterų tarpe. Romanson laikrodis kainuos Jums maždaug 200 – 600 Litų.

Jeigu Jūs planuojate pirkti ne šiaip kokybišką, bet ir prestižinį laikrodį, įvaizdžio detalę, pradėkite dairytis į Šveicarijos laikrodžių gamintojus, pavyzdžiui Longines. Gan simpatiškų modelių rasite už 7500 Litų ir daugiau. Nebijokite, tokia investicija padarys teigiamą įtaką Jūsų verslo partneriams bei gerų laikrodžių žinovams ir gerbėjams.

Taip pat galite pasidomėti Poljot, Vostok, Orion, Aviator gaminamais modeliais. Šių gamintojų laikrodžiai taip pat yra populiarūs Vakaruose, tačiau būkite atidūs. Aš šiek tiek panaršiau internete, forumuose ir radau informacijos apie tai, kad minėtų 4 gamintojų laikrodžiai – tai, anot žinovų, gan neblogos šveicariškų laikrodžių kopijos, turinčios gan gerus tikslumo parametrus, tačiau nusileidžiančios šiuolaikiniams lyderiams. Dauguma mano, kad rusiški laikrodžiai yra pasenusio dizaino, kad jų korpusai ir ciferblatai yra mažiau kokybiški, o svarbiausiai – trūksta prestižo. Na, mano nuomone, reikia rinktis tai, kas patinka Tau, o ne kitam, tad dauguma žmonių tikrai sumoka per daug už žymius vardus ir vargu ar geresnę kokybę nei Poljot ir kitų Rusijos laikrodžių gamintojų gaminamų laikrodžių. Stebint Poljot veiklą, galima teigti, kad šis gamintojas gan ryžtingai žingsniuoja į pasaulinę rinką ir Poljot laikrodžių prestižas kasmet auga!

Pabaigai norėčiau pasakyti, kad bet kuris laikrodis: ar plastikinis, vaikiškas, ar sportinis, skirtas nardyti, turi būti perkamas ne turgelyje ir ne iš romų, siūlančių „vogtą auksinį laikrodį“ bei nemokamą „BOSH“ įrankių rinkinį už 80 Litų (praeitais metais Vilniuje, Kalvarijų turguje tai buvo labai populiaru).

Gerą laikrodį rasite tik specializuotose parduotuvėse. Jeigu susiruošėte pirkti prabangų laikrodį, nesivaržykite – išleiskite dar tūkstantį ir nuvykite į Šveicariją arba kitą šalį (nuvykti į Japoniją kainuotų kur kas daugiau, bet atstovybių yra ir Europoje). Pasigrožėsite šalimi, užsuksite į autorizuotą parduotuvę, gal net pašnekėsite su gamintojais.

Jeigu pirksite išties prabangų laikrodį užsienyje, autorizuotoje parduotuvėje, patirsite tikrą profesionalų aptarnavimą, kurio Lietuvoje dar ilgai nebus (tačiau dėl to kalti darbdaviai, o ne darbuotojai). Geriau neminėsiu profesionalų atlyginimų, nes Lietuvoje ir taip pakankamai prasta situacija…

Atkreipkite dėmesį į pardavėjo žinių lygį. Jis privalo pateikti Jums išsamią informaciją tiek apie laikrodžio mechanizmą, tiek ir apie patį gamintoją. Neužmirškite pasidomėti apie nuolaidas, nes juk sveikas taupymas dar niekam nepakenkė.

Linkiu Jums gero pirkinio!

Siūlau perskaityti: „Kaip išsirinkti laikrodį? Pasiruoškime psichologiškai!






 
 

 
Vyro moters gyvenimo suvokimas

Kodėl skiriasi vyrų ir moterų gyvenimo suvokimai?

Tik po pirmų metų bendro gyvenimo su žmona pradėjau suvokti, kad skirtumai tarp mūsų apibūdinami ne tik išoriniais skirtumais, auklėjimu ir asmeniniais pasirinkimais. Tikriausiai, pirmas dalykas, kuris mane nustebino &...
parašė Henrikas
2

 
 
Paprastumas vyriškos vertybės

Apie paprastumą ir pagrindines vyriškas vertybes!

Metams bėgant pradedi šiek tiek kitaip į viską žvelgti, persitvarkai savo vertybių orientyrus – kitaip supranti paprastumą ir pagrindines vyriškas vertybes! Ateina laikas, kuomet tave vis mažiau domina kažkieno ...
parašė Vytautas
1

 
 
Kaip sakyti komplimentus

Menas arba kaip sakyti komplimentus!

Bendraudami su aplinkiniais kiekvienas, be abejo, norime, kad žmonės būtų geros nuomonės apie mus. Universaliausias būdas įtikti žmogui, t.y. padėti jam suformuoti nuomonę apie jus – komplimentas. Komplimentus m...
parašė Faustas
1

 

 
Ledai su Viagra

Ledai su Viagra – šampano skonio „Susijaudinimas“!

Britas ledų gamintojas sukūrė ledus su 25 mg Viagros vienoje porcijoje. Tai dar ne viskas. Skonis, pavadintas „Susijaudinimu“ (angų k. „The Arousal“) savyje slepia šampaną – pagrindinį ingredientą. Na, a...
parašė Pipiriukas
0

 
 
Kas yra Dan Bilzerian

Kas yra Dan Bilzerian ir kodėl jam pavydi visi pasaulio vyrai?

Kas yra Dan Bilzerian ir kodėl jam pavydi visi pasaulio vyrai? Na, pradėkime nuo to, kad šis vyrukas neturi jokių stabdžių ir gali leisti sau praktiškai bet ką, pavyzdžiui, numesti nuo namo stogo visiškai nuogą porno...
parašė Pipiriukas
16

 
 
Brangiausias pasaulio restoranas SubliMotion

Brangiausias pasaulio restoranas SubliMotion – vakarienė už 5200 Lt!

Jeigu kada keliausite į Balearų salyno pietvakarius, o tiksliau – į Ibisą,  jau galite atsidėti ~1500 eurų asmeniui už išskirtinę puotą. Taip taip, tai maždaug 5200 litų vienam asmeniui už pasisėdėjimą ...
parašė Faustas
0

 





  1. Anonimas

    Teko girdėti, kad ir firmynese parduotuvėse pasitaiko, kad parduoda kopijas orginalo vardu ir kaina. Kad nusiperka koks zmogelis už tūkstantį ar daugiau, o ten būna tikrai ne kokybiškas laikrodis.:) teko girdėti iš taisytoju, kai pas juos atneša pirkta laikrodį garantinem.


  2. Algis

    Sveiki, kaip tik renkuosi laikrodi. Ka manote apie Victorinox gamintoja ? patinka keletas ju gaminamu klasikiniu laikrodziu, bet ar verti jie savo kainos?


  3. raimis

    Be daugybes isvardintu niuansu, yra toks pastebejimas, del laikrodzio apyrankes, – bent jau asmeniskai vesesniu oru, metaline apyranke nera gerai. tureta tikrai daug laikrodziu metalas kaip taisykle gerai traukia salti, ir atskirais atvejais iki rieso reumatizmo visai netoli. Cia grynai asmeninis pastebejimas, niuansas,


  4. Rolis

    Labai naudinga, Ačiū



Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

*